WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY WIELBARK

Barczewo inwestuje w oświatę

BARCZEWO
Przez ostatnie 5 lat oświata w Barczewie zmieniła się nie do poznania.

Inwestycja w edukację to najlepszy rodzaj inwestycji. Wie o tym gmina Barczewo, która regularnie od 2019 roku dba o poprawę jakości edukacji. Modernizacji doczekały się wszystkie placówki edukacyjne zarządzane przez gminę. Prace przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, Zespole Szkół w Barczewie, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łęgajnach oraz Przedszkolu Miejskim w Barczewie. Ich łączna wartość wyniosła niemal 11 mln zł.

Wiele z przeprowadzonych projektów nie byłoby możliwych, gdyby nie odpowiednie wsparcie z funduszy ministerialnych. Przez ostatnie 5 lat gmina Barczewo pozyskała na liczne projekty z rządowych środków ponad 5 mln 520 tysięcy zł. „W ostatnim czasie, w gminie Barczewo oświata została bardzo mocno doinwestowana, ponieważ dzieci są naszą przyszłością, więc inwestycja w dzieci zawsze się opłaca. Oprócz środków gminnych, które w dużej mierze były wykorzystywane, były wykorzystane również środki z budżetu państwa, więc podzieliliśmy jakoś wszystkie inne potrzeby z potrzebami oświaty” – mówi burmistrz Barczewa Andrzej Maciejewski.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie to najstarsza placówka edukacyjna w gminie, która jako zabytek wymagała szczególnej opieki. Dzięki otrzymanemu wsparciu, dziś szkoła wygląda zupełnie inaczej, ciesząc nie tylko oko, ale i zapewniając niezwykle wysoki poziom edukacji. W szkole został wykonany remont dachu budynku B wraz z termomodernizacją, a także odrestaurowano budynek C, gdzie mieści się nowoczesna biblioteka multimedialna wraz z salkami do zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Odnowiono także posesję szkoły, postawiono plac zabaw oraz wybudowano miasteczko ruchu drogowego wraz z trybuną, przygotowujące dzieci do bezpiecznego korzystania z dróg. Ważną inwestycją był gruntowny remont sali gimnastycznej wraz z kupnem sprzętu. Dzięki środkom zewnętrznym powstał dodatkowy oddział przedszkolny, a także doposażono i poprawiono kuchnię szkolną wraz ze stołówką. Szkoła skorzystała również z licznych projektów, dzięki którym uczniowie mogą korzystać z sali kinowej, pracowni technicznych, sali sensorycznej, oraz z nowego sprzętu multimedialnego w postaci między innymi laptopów czy tablic interaktywnych.

Zespół Szkół w Barczewie, mimo że jest jedną z nowszych placówek edukacyjnych, wymagał znacznych nakładów finansowych poprawiających komfort uczniów. Jedną z najważniejszych inwestycji było ocieplenie szczytu hali sportowej wraz z wymianą oświetlenia na energooszczędne. Zmodernizowano również siłownię znajdującą się w piwnicach szkoły. Zainwestowano tu także w wyposażenie salki sensorycznej oraz pracowni technicznych. Ważnym działaniem był projekt „Laboratoria przyszłości”, którego celem było wsparcie szkół podstawowych w zakresie rozwijania wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM: to nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. W szkole dokonano również remontu dachu oraz wymieniono kominy.

Gmina Barczewo wspiera uczniów na każdym poziomie edukacji. W Przedszkolu Miejskim dokonano remontu podłóg w salach i na korytarzu, a na ścianach powstały nowe rysunki z bajek. Dokonano również niezbędnej modernizacji instalacji elektrycznej. Przedszkolna kuchnia również doczekała się nowego życia. Władze Barczewa planują jeszcze jedną ważną inwestycję. Już wkrótce Przedszkole Miejskie doczeka się termomodernizacji, która znacząco wpłynie na poprawę stanu energetycznego budynku.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łęgnajnach zmienił się nie do poznania. Ważną inwestycją było tu wybudowanie nowego budynku sali gimnastycznej wraz z salami dydaktycznymi i niezbędnym wyposażeniem. W szkole dokonano również wymiany podłogi, doposażono sale lekcyjne w ramach programu EKO-Laboratorium z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, czy Laboratoria Przyszłości. Dzięki wsparciu gminy, umożliwiono uczniom wyjazd do Grecji w ramach programu „Erasmus+”. W ramach inwestycji zagospodarowano teren wokół szkoły oraz utwardzono parking.

Barczewskie szkoły nie tylko znacząco zmieniły się pod względem wyglądu i wyposażenia, ale dzięki odpowiedniemu zarządzaniu, przeprowadzono tu wiele projektów edukacyjnych. „Jeżeli chodzi o jakość edukacji, również były brane pod uwagę różne projekty. Szkoły aktywnie uczestniczyły w pozyskiwaniu środków. Braliśmy udział w „Aktywnej Tablicy”, w „Narodowy Program Czytelnictwa”. Dzieci nasze jeżdżą na baseny. To są programy dedykowane uczniom klas drugich i trzecich szkoły podstawowej” – wymienia Barbara Szałaj, dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty i Zdrowia w Barczewie.

Ostatnie 5 lat zmieniło barczewską oświatę nie do poznania. Dziś szkoły są w 100% bezpieczne, mają dostęp do najnowszych technologii, a uczniowie korzystają z nowoczesnych budynków. A władze Barczewa ciągle szukają dodatkowych możliwości rozwoju.