Biblioteka w Świątkach funkcjonuje od 1949 roku. Teraz przeniosła się do nowoczesnego obiektu, którego budowa trwała dwa lata. W jego uroczystym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele władz regionu, samorządowcy, społecznicy i mieszkańcy gminy. „Poprzedni budynek biblioteki nie był w stanie zapewniać tak dużej ilości przestrzeni do prowadzenia zajęć, a zajęć było naprawdę dużo, biblioteka się dusiła, więc taki obiekt był konieczny i myślę, że będzie służył młodszym i starszym mieszkańcom przez długie lata” - mówi Sławomir Kowalczyk, wójt gminy Świątki.
Inwestycja pochłonęła 3,3 mln złotych, z czego 2 mln złotych to środki rządowe pochodzące z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. „Czytanie książek rozwija wyobraźnię i taki młody człowiek – i nie tylko młody – tworzy swój własny obraz, natomiast tutaj będzie to połączenie tradycji z nowoczesnością” - podkreślał podczas otwarcia wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. Gminnej Bibliotece Publicznej w Świątkach przyświeca hasło „Biblioteka na rozdrożu kultur, tradycji i nowoczesności”. „Oprócz tradycyjnej książki, do której ja jestem bardzo przywiązana, jak i wielu czytelników i pracowników, mamy też książki na nowych nośnikach, też nie ukrywamy, że musimy iść z duchem czasu” - przyznaje Halina Kirjew, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach.
Nowo otwarta biblioteka to nie tylko miejsce, w którym można wypożyczać książki czy skorzystać z komputera. W dwupiętrowym obiekcie znajduje się także pracownia multimedialna z interaktywnym dywanem, sala konferencyjno-widowiskowa, a na pierwszym piętrze – pracownie dydaktyczne, w których prowadzone mogą być zajęcia między innymi z garncarstwa, krawiectwa i rzeźbiarstwa.
Gminna Biblioteka w Świątkach znana jest w całym kraju. Podejmowane tu działania i inicjatywy w 2017 roku doceniono w VII edycji Rankingu Bibliotek, w którym placówka ze Świątek zdobyła III miejsce w Polsce i pierwsze w województwie. W roku 2018 natomiast uhonorowano ją tytułem „Bibliotheca Bona Dekady” w kategorii bibliotek wiejskich.