WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY WIELBARK

Korzyść dla lekarza i pacjenta

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Szkolenia lekarzy i lekarzy dentystów to nowe doświadczenie dla medyków i lepsza diagnoza pacjenta. Dlatego Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska organizuje je regularnie. Dużą popularnością cieszą się warsztaty interdyscyplinarne.

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Wykłady interdyscyplinarne to szkolenia, podczas których których każdy może znaleźć coś, co go zainteresuje.

Lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej: Właśnie taka jest intencja tych spotkań, warsztatów interdyscyplinarnych. Organizujemy je już od paru ładnych lat, żeby lekarze i lekarze dentyści różnych specjalności mogli dowiedzieć się, co słychać w dziedzinie obok. Dzisiejsza medycyna jest tak dalece rozwinięta, że czasami mamy trochę za mało czasu, żeby właśnie rozejrzeć się w dziedzinach sąsiednich, a może to być dla nas przydatne i w diagnostyce i w leczeniu. Tegoroczna konferencja właśnie jest poświęcona głównie nowoczesnym metodom diagnostycznym dostępnym wszędzie, również na Warmii i Mazurach.

Wśród prelegentów mamy wielu gości, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, kim oni są?

Faktycznie, mamy przede wszystkim nasz nowy zarząd Collegium Medicum, pana prorektora, pana dziekana, to też jest dla nas ważne, że możemy ich bliżej poznać i zobaczyć, czym się zajmują na co dzień. Mamy konsultantów krajowych: dwie osoby ze stomatologii, konsultanta ds. protetyki, prof. Sierpińską i ds. stomatologii dziecięcej, prof. Olczak-Kowalczyk, a wśród gości zagranicznych mamy osoby z naszego zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Chaterauroux – to dr Xavier Roy, który już kilka lat temu gościł na naszej konferencji właśnie o takim charakterze interdyscyplinarnym – mamy również gości z Obwodu Kaliningradzkiego, bo również z nimi współpracujemy, jak i też mamy panią profesor z Wilna, która akurat jest Polką, reprezentuje Polonię medyczną na Litwie i ma też wielkie osiągnięcia, nie tylko krajowe, ale też jest prezydentem elektem Europejskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Pierwszego dnia konferencji padło takie zdanie, że za medycyną ciężko jest nadążyć, czy to jest rzeczywiście prawda?

Niestety tak, chociaż może i stety, bo naprawdę nam, lekarzom praktykom miło jest patrzeć, jak medycyna się rozwija, jak pewne możliwości diagnostyczne, jak i lecznicze zmieniają się w dosyć krótkim czasie, czego innego uczyliśmy się na studiach, a potem, przez kolejne lata praktyki rzeczy, na które kiedyś rozkładano ręce, dzisiaj są już w ogóle leczone, można powiedzieć prawie rutynowo i w następnych, ciężkich chorobach też liczymy na to, że ten postęp będzie następował. Na koniec chciałabym dodać, że poza takimi konferencjami większymi, interdyscyplinarnymi organizujemy w naszej siedzibie wiele szkoleń drobnych, małych i każdy może z czymś interesującym wystąpić.

Dziękuję za rozmowę.