Zintegrowany Produkt Turystyczny „Szlak” to nowa propozycja czterech Lokalnych Grup Działania. Co oznacza dla mieszkańców Warmii, Mazur i Kujaw? Jeszcze więcej atrakcji i miejsc, które przyniosą zarówno rozrywkę, jak i chwilę wytchnienia. „Celem tego projektu jest rozwój lokalny w oparciu o produkty lokalne i turystyczne, opracowanie ofert turystycznych, poprzez promocję tego projektu, poprzez szkolenia i projekty infrastrukturalne” – informuje Wanda Łaszkowska, prezes Stowarzyszenia Krainy Drwęcy i Pasłęki.
Projekt realizowany jest przez cztery Lokalne Grupy Działania – „Krainę Drwęcy i Pasłęki”, „Łączy Nas Kanał Elbląski”, „Barcję” oraz „Trzy Doliny” z województwa kujawsko-pomorskiego. Wartość całego projektu to 1 mln złotych.
Dobiegł końca pierwszy etap projektu „Szlak”. Przedstawiciele grup spotkali się, aby wspólnie omówić plany na dalszą współpracę. Efekty dotychczasowej są już widoczne, między innymi w Puszczy Bydgoskiej. „Projekt ma na celu przede wszystkim stworzenie we własnych regionach szlaków, takich turystycznych, rekreacyjnych z funkcja uprawiania nordic walking i na terenie obszaru naszego stowarzyszenia stworzyliśmy siedem takich szlaków. Są to szlaki w granicach od trzech do sześciu kilometrów, oznaczone” – mówi Leszek Kuziak, prezes LGD „Trzy Doliny”. W nowe ścieżki i szkolenia mieszkańców zainwestowała również Lokalna Grupa Działania „Barcja”. „Oznakowaliśmy łącznie 10 tras do nordic walking o sumarycznej długości ponad 100 km, to jest właśnie teren objęty naszą lokalną strategią rozwoju, czyli właśnie pięć gmin. Dodatkowo przeszkoliliśmy dziesięciu instruktorów nordic walking, którzy to instruktorzy wspólnie z nami zorganizowali także pięć rajdów otwierających, gdzie zaprosiliśmy mieszkańców” – mówi Damian Niski, dyrektor biura LGD „Barcja”. Oprócz samych ścieżek powstały również tablice informacyjne, foldery, mapy tras oraz gadżety, które mogą przydać się podczas letnich aktywności. W ramach współpracy, stowarzyszenia przygotowały także wizytówki promujące atrakcje turystyczne obszaru działania. Ustawione są w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się turyści. Zawierają zdjęcie, krótką prezentację danego obiektu i jego adres. „Kolejnym naszym zadaniem była konserwacja szlaków rowerowych, w tym impregnacja wiat, które zostały postawione z wcześniejszych projektów, łącznie 745 kilometrów posiadamy szlaków rowerowych i na tym odcinku zostały one zakonserwowane, przygotowane do przyszłego sezonu turystycznego” – dodaje Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia Krainy Drwęcy i Pasłęki.
W drugim etapie projektu znajdzie się między innymi udział w ogólnopolskich targach turystycznych, trzydniowy rajd rowerowy szlakiem Kanału Elbląskiego i wspólny katalog partnerskich Lokalnych Grup Działania.
ZPT „Szlak” jest realizowany na terenie 24 gmin na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i siedmiu gmin województwa kujawsko-pomorskiego. Częścią projektu są filmy promocyjne, które obejrzeć można na kanale Stowarzyszenia „Kraina Drwęcy i Pasłęki” w serwisie YouTube.