WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY WIELBARK

EIT Food Science Class

BANK ŻYWNOŚCI
Kilkunastu nauczycieli z Warmii i Mazur wzięło udział w warsztatach EIT Food Science Class, przygotowanych przez Bank Żywności w Olsztynie oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk.

Każdy powinien wiedzieć, jak odpowiednio obchodzić się z żywnością i właśnie w tym celu powstał międzynarodowy projekt EIT Food Science Class. Program funkcjonuje w Polsce już od 3 lat i jest skierowany do uczniów oraz nauczycieli.

Aby podsumować dotychczasową działalność projektu, olsztyński Bank Żywności wraz z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk zorganizował w Kuźni Społecznej w Olsztynie warsztaty żywieniowe dla nauczycieli. Celem było pokazanie nauczycielom ze szkół podstawowych i średnich, jak w innowacyjny i atrakcyjny sposób uczyć dzieci na temat żywności i tego, jak jej nie marnować. Przygotowano również pokazy i eksperymenty, gotowanie w stylu zero waste oraz pakiet scenariuszy lekcji i materiałów dydaktycznych. :Łącznie 6 klas brało udział w projekcie i z tymi klasami uczyliśmy się o żywności i żywieniu. Chcieliśmy uczniów zainteresować tematami związanymi z żywnością, po to, żeby wykształcić w nich świadome postawy konsumenckie i żeby ułatwić im podejmowanie krytycznych decyzji dotyczących ich żywienia” – mówi Justyna Banasiak, koordynatorka EIT Food Science Class z ramienia Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. „Zaprosiliśmy nauczycieli z całego regionu, po to, żeby pokazać, w jaki sposób można mówić o żywności w szkole. W jaki sposób można pracować z uczniami nad tym, aby wyrabiali zdrowe nawyki żywieniowe, aby troszczyli się o niemarnowanie żywności” – dodaje Aneta Janikowska-Kiśluk z Banku Żywności w Olsztynie.

Nauczyciele wzięli udział w wykładach oraz w warsztatach poświęconych etykietom produktów spożywczych oraz bezpieczeństwu żywności. Ważnym punktem programu było gotowanie w stylu zero waste. Warsztaty te miały pokazać, w jaki sposób nie marnować jedzenia oraz jak przygotowywać zdrowe i pożywne dania do szkoły. „Jestem zadowolona, ponieważ dużo dowiedziałam się rzeczy o Banku Żywności i tutaj fajnie możemy popracować sobie warsztatowo. Ja lubię gotować. Myślę, że to co robimy, to może innym będę mogła przekazać” – przyznaje nauczycielka Iwona Kaczewska. „Możemy tutaj doświadczyć własnoręcznie, przygotować produkty pod okiem profesjonalisty, pana Przemka, który nam wytłumaczył, co i jak trzeba zrobić. Dostajemy też tutaj taką solidną porcję wiedzy na temat niemarnowania żywności, tego co można zrobić” – dodaje Agnieszka Poniewozik.

Nauczyciele biorący udział w warsztatach EIT Food Science Class, zorganizowanych przy okazji obchodów Światowego Dnia Żywności, zaniosą zdobytą wiedzę do swoich szkół i pokażą wszystkim uczniom, jak świadomie wybierać produkty oraz jak ich nie marnować.